Roubené domy s šindelovými střechami, skrytými pod černou lepenkou se chystají na otevření veřejnosti.
Dva poslední dřevěné domy z konce 19. století stojí nedaleko plynojemu na Borku v Třinci. V každé dřevěnce byly čtyři byty pro rodiny dělníků z železáren. Obyvatelé měli na tehdejší dobu luxusní bydlení, užívali pěkný pokoj s kuchyní a komorou, k tomu i kůlnu a kousek pozemku k pěstování zeleniny a drobnému chovu zvířat. Oba domy nesou stopy života svých obyvatel, kteří si je upravovali podle svých potřeb a dobového vkusu. Ačkoli byly postaveny podle jednotného návrhu symetricky, dnes je každé okno, veranda a šopka jiná. Dřevěnky už dávno neslouží k trvalému bydlení a i zahrádkáři je před několika lety opustili, proto vypadají domy a zahrady sešle a zanedbaně.
Regionální rada Třinec však chystá jejich probuzení k životu. Oba domy budou citlivě rekonstruovány pod dohledem památkářů. V době čp. 116 bude připraven pro návštěvníky skanzen, ve které budou moci poznat, jak žili lidé od první republiky do 90.let 20 stol. Vybavení interiérů pochází přímo z dřevěnek, jak je tam poslední nájemci zanechali. Druhá budova čp.117 bude přestavěna na zázemí pro návštěvníky s toaletami a kancelářské prostory pro pracovníky.
Projekt zahrnuje vedle třinecké části i vybudování skanzenu ve Wisle, jedné z turisticky nejnavštěvovanější obcí v Polsku.
Projekt "Těšínské Slezsko- společná historie dřeva, železa a lidí“, reg.č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001258" je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci z Programu Interreg V a Česká republika - Polsko.